wygląd pokrywy szamba.

Zbiorniki na ścieki są wkopane w ziemię, ale oczywiście muszą pozostać dostępne z zewnątrz. Pokrywa jest więc widoczna na powierzchni. Standardowo pokrywy szamb posiadają klasę obciążenia A. Oznacza to, że można je obciążać maksymalnie do 1,5 tony, dzięki czemu można po nich chodzić bez żadnych problemów. Jeżeli osłona znajduje się na terenie, po którym mają jeździć samochody, potrzebna jest osłona klasy nośności B (do 15 ton).Jeśli wieko na Twojej posesji przeszkadza Ci wizualnie, możesz postawić tam doniczkę. Tylko upewnij się, że możesz go wyczyścić w dowolnym momencie, aby umożliwić łatwy dostęp do oczyszczalni.

1. Lista kontrolna i wskazówki dotyczące instalacji studzienki na ścieki

Aby zapewnić, że dostawa i instalacja szamba przebiegają tak płynnie, jak to możliwe, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Szczególnie ważne: Umów się na wizytę na budowie! Przedstawiciele firmy zajmującej się oczyszczaniem ścieków i firmy inżynieryjnej powinni być obecni!

Podczas planowania i przygotowywania należy również zwrócić uwagę na następujące punkty:

  • Jak wysoki jest poziom wód gruntowych? Jeśli zbiornik klarujący jest umieszczony w wodzie gruntowej, zwykle wchodzi w grę tylko monolityczna oczyszczalnia. Należy zapewnić zabezpieczenie przed pływalnością.
  • Zaplanuj oczyszczalnię w taki sposób, aby rury można było poprowadzić z domu bez wielu zakrętów. Odpływ oczyszczonych ścieków powinien również wykonywać jak najmniej zakrętów.
  • Weź pod uwagę niezbędne puste rury na węże i kable oczyszczalni ścieków. Zwróć uwagę na prawidłową średnicę.
  • Zbiornik na ścieki należy zaplanować w taki sposób, aby oczyszczalnia ścieków i rury odprowadzające ścieki nie stykały się z kablami telefonicznymi, elektrycznymi, gazowymi itp.
  • W pobliżu oczyszczalni (najlepiej poniżej 20 m) powinna istnieć możliwość podjechania pojazdem w celu wypompowania osadu.
  • Nie należy stawiać szamba w pobliżu tarasu, ponieważ może to powodować uciążliwość zapachową, szczególnie w czasie upałów.