Czym jest propolis, jakie ma zastosowanie i jak go zbierać?

Co to jest propolis?

Propolis lub klej pszczeli to żywiczna mieszanka wytwarzana ze związków uwalnianych przez pszczoły i pochodzenia roślinnego. Propolis jest wytwarzany przez pszczoły miodne przez zmieszanie śliny, wosku pszczelego, pyłku z wysiękiem zebranym z pąków drzew, przepływów soków lub innych źródeł botanicznych. Jest wytwarzany i używany przez pszczoły w ulach do wypełniania małych szczelin (ok. 6 mm lub mniej).

Propolis różni się składem i kolorem w zależności od regionu i pory roku, w której jest produkowany przez pszczoły. Jednak generalnie surowy propolis składa się w przybliżeniu z około 50% żywic, 30% wosków, 10% olejków eterycznych, 5% pyłków i 5% różnych związków organicznych . Niektóre próbki propolisu wykazały, że z propolisu pszczół miodnych wyekstrahowano ponad 300 składników .

Jak zbierać propolis?

Wielu pszczelarzy zbiera i sprzedaje propolis, który może być stosowany w różnych naturalnych środkach zaradczych. Pułapki na propolis to doskonały sposób na zbieranie czystego propolisu z ula. Aby użyć, zastąp wewnętrzną osłonę lub matę ulową plastikowym pojemnikiem na propolis. Pszczoły wypełnią propolisem rowki pułapki. Aby uzyskać najlepsze wyniki, otwórz zewnętrzną osłonę, aby wpuścić trochę światła do ula. Pszczoły zastawią pułapkę, aby odciąć światło.

Aby zebrać propolis, po prostu wyjmij pułapkę i włóż ją do plastikowej torby i zamroź przez noc. Przekręć lub uderz pułapkę wewnątrz torby, aby usunąć propolis.

W jakim celu stosuje się propolis?

Uważa się, że propolis ma kilka niezwykłych właściwości biologicznych, takich jak przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Współczesna społeczność medyczna przeprowadziła ograniczone badania kliniczne dotyczące skuteczności propolisu, chociaż był on używany od tysięcy lat przez starożytne cywilizacje ze względu na swoje właściwości lecznicze. Starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie byli świadomi leczniczych właściwości propolisu i szeroko stosowali go jako lekarstwo na rany i ropnie.

Istnieje wiele produktów zawierających propolis ; od past do zębów i kremów do skóry po maści lecznicze, nalewki ziołowe, syropy i eliksiry. Niektóre problemy zdrowotne propolisu są reklamowane jako naturalne leczenie m.in.; trądzik, infekcje bakteryjne, oparzenia, afty, lambliozę i opryszczkę oraz wiele innych.

Zgłaszano również działania niepożądane związane ze stosowaniem propolisu, szczególnie u osób uczulonych na pszczoły lub produkty pszczele. Nie używaj propolisu, jeśli masz astmę lub jesteś uczulony na produkty uboczne pszczele (w tym miód), drzewa iglaste, topole, balsam peruwiański i salicylany .

Sklep pszczelarski może pomóc we wszystkich artykułach pszczelarskich, w tym w pułapkach na propolis .

Jeśli kiedykolwiek byłeś sfrustrowany próbą dobrego snu, prawdopodobnie słyszałeś o melatoninie. Jest powszechnie polecanym suplementem stosowanym jako środek nasenny.

Ale zanim zdecydujesz się spróbować samemu, możesz chcieć dowiedzieć się więcej. Oto informacje o melatoninie, jej zaletach i sposobach jej stosowania.

Melatonina na sen to naturalny hormon wytwarzany przez szyszynkę w mózgu. Podczas normalnego funkcjonowania organizmu mózg uwalnia melatoninę w odpowiedzi na zmiany światła. Im mniej światła wpada do oczu w nocy, tym więcej wytwarza się melatoniny.

Melatonina na sen przemieszcza się następnie do różnych części ciała przez krwioobieg i płyn mózgowo-rdzeniowy (płyn otaczający mózg i rdzeń kręgowy). Kiedy hormon wiąże się z receptorami melatoniny w organizmie, sygnalizuje, że nadszedł czas na sen, co skłania organizm do relaksu i obniżenia temperatury wewnętrznej.